Chandler Ceviz Fidanı Adı Altında Aşısı Tutmamış ya da Aşılanmamış Çöğürlerin Satılması

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş
Ekran Resmi 2020 09 24 00

Chandler Ceviz Fidanı Adı Altında Aşısı Tutmamış ya da Aşılanmamış Çöğürlerin Satılması


Chandler Ceviz Fidanı Adı Altında Aşısı Tutmamış ya da Aşılanmamış Çöğürlerin Satılması, maalesef çok sık görülen bir yanlış yönlendirmedir

Chandler Ceviz Fidanı adı altında aşısı tutmamış ya da hiç aşılanmamış çöğürlerin satılması:  Konu hakkında deneyimsiz olan yatırımcılar Chandler ceviz fidanı satın alırken bu konuya çok dikkat etmeliler. Aşılı ve aşısız fidanları ayırt etmek uzmanlık gerektirir ve kolay bir iş değildir. Fidan üreticileri, aşısı tutmamış ya da hiç aşılanmamış fidanları, Fidan satın almak isteyen yatırımcılara Aşılı Chandler Fidanı diye satmaya çalışabilirler. Yıllar boyunca çok sayıda bu tür durumla üzülerek karşılaştık. Deneyimsiz yatırımcılar, fidanların farklı türler olduğunu fidan 4-5 yaşına gelene kadar anlamayabiliyorlar, anlaşıldığında çok fazla masraf ve emek harcayarak tüm ağaçlarını yeniden aşılatmaları gerekiyor. Hasat yapıp bahçelerinden geri dönüş elde etmeye başlamalı için de 1-2 sene kayıp etmiş oluyorlar. Yatırımcı ucuza aşılı Chandler ceviz fidanı aldığı için sevinirken, aslında ticari değeri çok düşük olan ve çok düşük maliyetle üretilmiş olan sahte fidanlar satın almış oluyor. Tabi ki başından etmeye çalıştığı tasarruf sonradan kat be kat fazlasıyla zarara dönüşüyor. 

Peki bu hatayı başından engellemek için ne yapmalı? 

1. Mutlaka piyasada yeri sağlam, kurumsal kimliği olan ve iş prensiplerine güvenebileceğiniz fidan üreticilerini seçmelisiniz. 

2. Piyasa değerinin çok altında fidan satan fidan üreticilerine temkinle yaklaşmalısınız. 

3. Satın aldığınız fidanları kontrol edip onaylayacak, güvendiğiniz bağımsız bir uzmandan destek almalısınız. 

+90 533 656 90 33